Psühholoog Lauri Pihkva sõnul avastab enamik tema sõltuvusravi kliente takkajärele tarkusena, et on harjumuse ja sõltuvuse piiri ületanud juba mõnda aega tagasi. Sõltuvusest väljumine on väga individuaalne.
Järgneb intervjuu Lauri Pihkvaga.
Mis on sõltuvushäire ja kuidas see erineb lihtsalt halvast harjumusest?
Väga selget eristavat joont harjumuse ja sõltuvuse vahele on raske tõmmata, eriti kui räägime sõltuvusest laiemalt ja erinevates kontekstides, näiteks nii nagu Talitha Fosh oma raamatus „Konksu otsas“ seda teeb. Enamik minu kliente avastavad tagantjärele tarkusega, et on selle piiri ületanud juba mõnd aeg tagasi. Kui sul on kahtlus, siis üks variant on kohe proovida olla eemal, näiteks kuu aega oma sõltuvusobjektist ja vaadata, mis tunne on. Kui see eksperiment tekitab suurt ebamugavust, siis seda võib juba sõltuvuse tunnuseks pidada.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tee alkoholisõltuvuseni on tavaliselt pikk ja pahatihti meeldiv. Millal aga tasub hakata muretsema enda või lähedase üle piiri läinud alkoholitarbimise pärast ja tegutsema selle nimel, et napsitamisest ei saaks sõltuvus?
"Sellest on saanud egoistlik äri"
Suure-Jaani lähistele pimedasse metsa jõudes tekib tunne, nagu oleksin sattunud salajasele sekti kokkutulekule. Täna öösel tehakse siin arvatavasti kuritegu.
Varasemalt ka ansamblist Vennaskond tuntud Mait Rebane elas enda sõnul nooruses igas mõttes raju ja ka sõltuvusterohket elu, kuni ca 15 aastat tagasi saabus pöördepunkt.
Kolmandik Eesti täiskasvanud elanikest on tarvitanud elu jooksul mõnda narkootilist ainet. Uimastite tarvitamise laia levikut kinnitavad ka Eesti linnades läbi viidud reoveeseired.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.