Suur börsikrahh ja suur sõda Lähis-Idas. Ning kui suured on Kamala Harrise šansid USA presidendivalimistel. Nendel teemadel peatub Äripäeva ajakirjanik Indrek Lepik oma igal nädalal ilmuvas välisuudiste kokkuvõttes.
- Meeleavaldused Iisraeli vastu on toimunud ka mujal kui Palestiinas ja Iraanis. Siin pildil näitavad solidaarsust üles pakistanlased. Foto: ZUMAPRESS.com/Scanpix
Oleme taas justkui suure plahvatuse ootuses. Kõrvulukustav mürin käis läbi finantsturgudelt, mis kihutasid eile kohati pretsedenditu kiirusega põhja poole, aga näitavad täna juba korralikult toibumist. Geopoliitilisel tandril peljatakse seevastu pea sõna otseselt tuld ja tõrva, sest keegi ei tea veel lõpuni, kas Iraani ähvardus Iisraeli suhtes on tõsine.
Nädalaga on ametist lahti saanud ja riigist põgenenud Bangladeshi autokraatlik valitsusjuht Sheikh Hasina. Venezuela diktaatori Nicolás Maduro tagant on kadumas ka viimased chavismo vaimus valitsevad Ladina-Ameerika vasakpopulistid.
Ning Suurbritanniat tabasid õõvastava noarünnaku järel rahutused, milles kohalikud natsihakatised on hakanud valimatult mosleme ründama. Mõruks kirsiks tordil kütab desinfot tagant ammu rööbastelt maha jooksnud Elon Musk, kelle sõnul on britid kodusõja veerel.
“Globaalne briifing” on Indrek Lepiku uudiskiri, mida saab endale tasuta postkasti tellida siit:
www.aripaev.ee/uudiskirjad Lähis-Ida suure sõja ootuses. “Pole väärikas oodata kartuses, selmet ise initsiatiiv haarata,” lausus Yuli Edelstein, Iisraeli parlamendi välis- ja kaitsekomisjoni juht (kes kevadel väisas Lennart Meri konverentsi raames ka Tallinna). Selle ootus, et Iraan maksab kätte Teheranis toimunud Hamasi kõrge juhi atentaadi eest – milles süüdistatakse Iisraeli, aga kes ametlikult pole atentaati omaks võtnud –, on kruvinud pinge ülikõrgele.
Seotud lood
Lähis-Ida on sõja lävel
Venemaa majanduse ülekuumenemine ähvardab tipneda stagflatsiooni ja sügava majandussurutisega. Lisaks: Ungari raiub Vene luurajatele akent Euroopasse ja USA võttis tollisõjas mõttepausi, need on nädala olulisemad välisteemad Äripäeva ajakirjanike Janno Riispapi ja Laura Saksa koostatud ülevaates.
Euroopa tähtsad kohad on selleks korraks enam-vähem täidetud, lähituleviku murelapseks paistavad saavat USA presidendivalimised, mille avapauk oli katastroofiline, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Kristjan Pruul nädala oluliste välisuudiste ülevaates.
Globaalne briifing
Sel nädalal jääb Eesti jaoks rahvusvahelisel areenil tähtsamaks sündmuseks Euroopa Ülemkogu, kus võetakse uuesti arutluse alla Euroopa Liidu tippjuhtide ametikohad.
Värske “Globaalne briifing”
Kes võidab Euroopa valimised päriselt. Lisaks: uus Gaza rahudiil, Trump on süüdi ja suvised gaasimured, need on ajakirjanik Indrek Lepiku teemad selle nädala välisuudiste ülevaates.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.