Põhjakorealased sõdivad Ukraina vastu, Vene naftatankerid purunesid Mustas meres ja Iisrael ampsas tüki Süüriast need on Äripäeva välisuudiste toimetaja Indrek Lepiku fookusteemad värskes nädala ülevaates.
- Iisraeli väed on liikunud edasi puhvertsoonist Iisraeli ja Süüria vahel. Foto: ZUMAPRESS.com/Scanpix
Jõulude eel on maailm kõike muud kui ettearvatav. Lohutust annab küll see, et parajasti kohtuvad Eestis nn JEFi riigid – põhjaeurooplased, madalmaalased, britid –, kes moodustavad praeguseks Euroopas kõige võitlusvõimelisema armee. Ent kõik, mis toimub piiride taga, kuulutab otsesõnu uut geopoliitilist ajastut.
Sel korral on pikemalt juttu Iisraelist, mis on viimase nädalaga okupeerinud veelgi suurema osa Süüriast. Samal ajal on Euroopa hääbuvad juhtriigid Saksamaa ja Prantsusmaa sedavõrd sügavas sisepoliitilises puntras, et muu maailma jaoks neil ülemäära tähelepanu ei jagu.
“Globaalne briifing” on Indrek Lepiku uudiskiri, mida saab endale tasuta postkasti tellida aadressilt
www.aripaev.ee/uudiskirjad Põhjakorealased Vene hakklihamasinas. Ukraina ja USA teatel on saanud rindel surma esimesed Põhja-Korea sõdurid. Kurski oblastis, millest osa Ukraina endiselt okupeerib, hukkus ukrainlaste sõnul vähemalt 30 meest. Teadaolevalt on olnud põhjakorealased sõjatandril nädala ja seda üksnes Venemaa rahvusvaheliselt tunnustatud piiride sees. USA väitel on neid Venemaal aga ühtekokku 80 000.
Vene naftatanker läks Mustas meres põhja. Nädalavahetusel jäi kaks jõe- või rannikuvete jaoks ehitatud naftatankerit Kertši väinas tormi kätte. Üks tanker läks pooleks ja vajus põhja ning koos sellega voolas merre üle 30 000 barreli naftat. Teine tanker jõudis Vene võimude väitel lõpuks lähedalasuvasse sadamasse, ent sealtki lekkis kütust merre. Mõlemad alused olid üle 50 aasta vanad.
Seotud lood
Lisatud video ja kaart
Läänemere siledas vees seisab ankrus naftatanker Oneiroi. Hiljuti vedas ta Vene naftat Primorskist Indiasse, seejärel tiirles Araabia Ühendemiraatide, Sri Lanka ja Egiptuse vahel. Nüüd seisab ta teiste tankerite seas Eesti ranniku lähedal, oodates järjekorras, et siseneda jälle Venemaa sadamasse.
“Kaardipakk on sassi löödud”
Täiesti ootamatu pööre Süüria kodusõjas, arusaamatud raputused Rumeenias ja Lõuna-Koreas ning euroliidu unistus suurest vabakaubandusleppest on Äripäeva välisuudiste toimetaja Indrek Lepiku nädala ülevaate põhiteemad.
2025 võib tuua poliitilise kokkuleppe
Lääne retoorikas ja kuluaarides valitseb arusaam, et see sõda tuleks kiiremas korras kuidagi lõpetada, aga küsimus on mõistagi rahu hinnas, kirjutab vaatleja Raivo Vare Äripäevas ilmuvas Ukraina sõja majandusblogi värskes sissekandes.
Värske “Globaalne briifing”
Pöördelised sündmused Gruusias, Süürias ja Euroopa südameski, need on Äripäeva välisuudiste toimetaja Indrek Lepiku ülvaates selle nädala fookusteemad.
Autoomanikud jälgivad kõhedusega kalendrit: aeg muudkui tiksub esimese jaanuari poole. Ei, kõhe pole mitte seepärast, et jälle peab uue aasta lubadusi andma, vaid 01.01.2025 jõustub Eestis automaks. Nii mõnigi meist lootis, et see maks jääb tulemata ja pigistas silma kinni iga kord, kui sellise pealkirjaga uudist nägi. Enam pole mõtet.