25. oktoobril 1893. aastal sündis Rägavere vallas Mõdrikul Willem Reimani naisel Maiel poeg Rudolf Edmund, kellest sirgus teenekas Virumaa koolimees ning õpikute ja luulekogude autor.
- Rudolf Reiman 1914. aastal. Foto: SA Virumaa Muuseumid
16-aastaselt lõpetas Rudolf Reiman (ka Reimann) Rakvere linnakooli, kus tema klassivendadeks olid teiste hulgas kirjanik Jüri Parijõgi, kultuuriloolane Arnold Liiv, hilisem Viru maavanem Karl Pajos ja veel mitmed tuntud tegelased. Sama kooli juures toimunud kursustel omandas Reiman vallakooliõpetaja kutse.
1911. aastal sai mehest õpetaja Tartumaal Rasina-Laane algkoolis. Seal sai ta valmis ka oma esimese luulekogu “Lambi valgel”. 1915. aastal siirdus Reiman Jõgevale ning pärast Vabadussõda sai tema töökohaks alul Räpina reaalgümnaasium, seejärel aga kaheksaks pikaks aastaks Võru õpetajate seminar.
Jõgeval kirjutas Reiman luulekogu “Vaikus”, Räpinas “Päikeseratas”, Võrus “Läbi öö”. Kirjandusloolased on leidnud, et Reimani looming on lähedane Ennole ja Ridalale, kuid ehk pisut abstraktsem. Reimani luulele on tunnuslik värsitehniline meisterlikkus ja kalduvus eksperimenteerimisele.
- Rudolf Reiman Võru õpetajate seminari päevil. Foto: Valga muuseum
1925. aastal ilmus trükis näidend “Painaja”, mis kujutas endast rahva vabadusideaale ülistavat ekspressionistlikku draamat. Reiman oli kasutanud libahundimüüti, kusjuures teoses on mitmeid tuntavaid motiivilaene Bornhöhelt ja Kitzbergilt. Siiski suhtus kriitika näidendisse küllalt soojalt.
Ka kirjutas-koostas mees terve rea õpikuid ning pedagoogilisi metoodikakäsiraamatuid.
Kui õpetajate seminare sulgema hakati, otsis Reiman töökohta kodule lähemalt. Kuna ta oli selleks ajaks juba küllalt populaarne, ei olnud tal raskusi osutuda 12 kandidaadi hulgast valituks Aseri algkooli juhatajaks.
Aseris töötas Reiman neli talve, seejärel veel paar aastat Kohtla-Järvel. Kaevanduspiirkonna õhk mõjus aga koolipapa kopsudele halvasti ning seetõttu tuli Reiman koju tagasi ning hakkas vabakutseliseks kirjameheks.
Seotud lood
Simuna koolmeister Wilhelm Normann pidas koolipapa ametit üle poole sajandi, koolitas välja üle saja külakooliõpetaja ja pani aluse sealtkandi muusikakultuurile.
Rakvere gümnaasiumil (mis iganes nimesid see kool läbi aegade on kandnud) on olnud kolm looma nimega direktorit – Jänes, Kukk ja Part. Ja igaüks neist on andnud koolile maja – või korpuse, nagu tänapäeval moekas on öelda.
Tartu au ja uhkus on Treffneri kool, Tallinnal aga Westholmi kool. Kui Hugo Treffner oli Lõuna-Eesti mees, siis Jakob Westholm põline virulane.
3. veebruaril 1883 Jäneda külje all Läpi külas Aru mõisa metsa- ja põlluvahi vanima lapsena sündinud Jakob Kents oli mõnes mõttes kummalise elukäiguga mees. Teistele hakkas ta kooliharidust jagama juba 19aastaselt, ise lõpetas aga gümnaasiumi alles pärast oma 41. sünnipäeva.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.