Hartius Möller oli Eesti üks esimesi filmistaare. Aga 21. jaanuaril 1885 Tõrmas sündinud meest tasub meenutada ka seetõttu, et just tänu temale teame meie aegade üht suurimat naisnäitlejat Mari Möldre, mitte aga mõne muu nime all.
- August Strindbergi "Surmatants" Vanemuises 1919. aastal. Hartius Möller (vasakul) kehastas Edgarit, Hilda Hellas oli Alice ja Albert Liik mängis Kurti. Foto: Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Hartius Gerhard Abraham Möller sündis Tõrmas Hellemäe talus, õppis Rakvere linnakoolis ja seejärel suundus Peterburi kunsti õppima. Maalikunstnikku temast siiski ei saanud, sest pärast kaht õppeaastat Stieglitzi kunstikoolis valis ta teatri ja asus tööle Vanemuisesse.
Kuigi teatrijuht Karl Menning püüdis teda eemal hoida trupi noorest tähehakatisest Elviine Annukist, võrgutas tumedate lokkidega kena noormees ta ometi ja 1910. aastal heideti abiellu.
Pulmad peeti 23. juulil Hellemäel ja pulmad olid vägevad, sest samaaegselt abiellusid nii perepoeg kui ka peretütar – Roosi Möller abiellus Dvigateli vabriku lukksepa Aleksander Kütiga. Ning tegelikult kestis pulmapidu kolm päeva.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
On üpris kummaline, et Kiirena tuntuks saanud Ervin Abel vihkas „Kevade“ tegelastest kõige enam just seda punapäist kõrendit. Aga saatuse vastu ei saa ja just Kiire roll saatis teda 30 pikka aastat.
Näitlejad liiguvad ikka teatrist teatrisse. Fausti Turban alustas Narvas, kuid sõja järel leidis Rakvere. Ta käis küll korra ära, kuid naases, et jääda. Jääda aastakümneteks.
Rakvere teatrimaja avati küll juba 24. veebruaril 1940. a. ja esimese etenduse, August Kitzbergi “Tuulte pöörises” esitas Rahvamaja ja Hariduse Seltsi näitering 25. veebruaril, kuid kutselist teatrit tollal Rakveres veel ei olnud.
Porkuni sädeinimestel oli ammu soov eestikeelse teatri ühele rajajale tema sünnimaja külge riputada mälestustahvel. Täna sai unistus teoks. Porkuni mõisa aedniku pojana sündinud Aleksander Harald Trilljärv oli ka ise pidulikul sündmusel kohal. Näitleja ja lavastaja Üllar Saaremäe osalusel kõlasid onu Leksi tänusõnad.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.