Perekond Vaarma kasvatab Pikevere külas oma põllulapil kartulit ja vurab mööda Väike-Maarja valda ringi, et need soovijaile maha müüa.
- Perekond Vaarma Pikeveres oma uhke kartuli Audi taustal, millest on saanud kartulimüügi iseteeninduspunkt. Foto: Kristel Kitsing
Perepoja põllurallikas, hellitava nimega kartuli Audi, on koduhoovis kartuli iseteeninduspunktiks ning ettevõtmises lööb kaasa kogu pere. Ikka selleks, et lastele õpetada tööharjumust ja tarkust, et raha ei kasva puu otsas.
„Suhteliselt kiiresti jõudsime mõttele, et võiks proovida kasvatada varajast kartulit. Tundus, et see ei nõua palju tööd, erialaseid teadmisi ega eritehnikat ning kõige olulisem, et tegevuses saavad lapsed kaasa lüüa,“ rääkis pereema Margit Vaarma. Nagu tegusatel inimestel ikka, kippus ettevõtmine suuremaks kasvama kui alguses plaanitud. Paarist lühikesest kartulivaost tagaaias sai hoopis umbes viiekümne vaoga kartulipõld.
Seotud lood
Ärina küla talunik Mati Mere juhib juba firmat Pandivere Kartulikasvatus OÜ ja kasvatab seitset põhisorti kartulit 40 hektaril. Ta on kartulit kasvatanud 30 aastat. Kartuli kasvatamine oli ka tema isa Jaani suur hobi.
1910. aastal otsustasid kolm noort ärimeest - Johan Rumberg, Jüri Tiivas ja Jüri Ertsen ehitada Rakveresse oma tärklisevabriku. Sellest sai alguse Johan Rumbergi tee kartulikuningaks.
Emumäe küla rahvas ei pea enam patarei või vetsupaberi pärast 15 kilomeetri kaugusele Rakkesse poodi sõitma, sest 13-14 aasta järel on külas jälle avatud kauplus. Aga tegemist pole teps mitte tavalise külapoega.
Simuna kartuli- ja teraviljakasvataja Gustav Põldmaa rääkis Äripäeva raadio hommikuprogrammis, et kiirelt kallinenud kartul jätkuvalt kallinema ei peaks.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.