Euroopa on langusfaasis, kirjutab ettevõtja ja pangandustegelane Indrek Neivelt.
- “Euroopa kaotab oma konkurentsivõimet ning lähiajal see trend ainult süveneb,” kirjutab Indrek Neivelt. Foto: Eiko Kink
Vaadates majanduse tulevikku laiemalt, siis ei ole ühtegi põhjust oodata, et majandus Euroopas kasvaks. Jah, mõni kvartal või isegi aasta võib olla väike pluss, aga kokkuvõttes on hea kui jääb samale tasemele.
Miks? Sest Euroopa on demograafiline katastroof. Kui Euroopa tootlikkus kasvab sama kiiresti nagu on see kasvanud viimase 10–15 aasta jooksul ja töötavate inimeste arv väheneb vastavalt demograafiale, siis mingit majanduskasvu ei tule.
Lisaks tuleb arvestada, et kallis energia ja muud tegurid on halvasti mõjunud Euroopa konkurentsivõimele. Saksa autotööstus, mis on pikalt olnud Euroopa uhkuseks, vaevleb suurtes raskustes. Euroopa kaotab oma konkurentsivõimet ning lähiajal see trend ainult süveneb. Kui veel arvestada rohepööret, siis on stagnatsioon juba väga hea tulemus.
Euroopa on langusfaasis ja selle muutmiseks oleks vaja poliitilist kurssi keerata kohati 180 kraadi.
Kommentaar ilmus
Äripäeva arvamusosas ja tegemist on vastusega Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.Äripäev küsis arvamusliidritelt: kas aasta 2025 tuleb parem kui 2024 oli? Kas majandus pöörab tõesti kasvule ning inimeste ja ettevõtete toimetulek paraneb? Mille suhtes te olete ette vaadates optimistlik, mille pärast tunnete muret?
Seotud lood
Aasta hakkab lõppema, nii on paslik teha saates "Kuum tool" üks aasta kokkuvõte. Suurkapitalistid ja majanduseksperdid on sõitnud juba jõulupuhkusele, nii tuli saatesse kutsuda paremuselt järgmine tark inimene.
Muresid jagub, kuid sovetimineviku taustal on ka Eesti uuema aja halvemad aastad vaieldamatult head, kirjutab kirjanik Jaak Jõerüüt. vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Äripäeva selle aasta poliitikapäkapikud tegelesid nii tiktokimise, Hiinas reisimise kui ka suisa nõiajahiga.
“Piiblis ei ole vaene õndsam ega õigem rikkast, nii vaesus kui rikkus on osa selle maailma reaalsusest”
Piibel õpetab annetama, aga ka investeerima ja heaperemehelikult majandama, kirjutab Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma Äripäeva essees.
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.