Kui suvel tähistati Viru-Nigulas seal aastaid pastorina tegutsenud Otto Wilhelm Masingu 260. sünniaastapäeva mitmete üritustega, siis jõuti ajast pisut ette, sest tegelikult möödub suurmehe sünnist 260 aastat täna.
- Kohvi sai sellest majast juba Otto Wilhelm Masingu eluajal, tänases mõistes kohvikuks muutus aga praegune Maiasmokk 1864. aastal, mil seal hakkas ära ajama Georg Stude. Foto: Kohvik Maiasmokk
Otto Wilhelm Masing sündis 8. novembril 1763 Lohusuus, kus tema isa Kristian Masick köstri ametit pidas. Isa poolt oli Otto eestlane, tema ema oli aga aadlisoost sakslanna Anna Ludovica von Hildebrandt.
Masingu elust on kirjutatud päris palju ning pikemalt sellel peatuma ei hakka. Kirikuõpetaja karjääri alustas mees pärast Halle ülikoolis õppimist 1788. aastal Lüganusel. Viru-Nigulas oli ta ametis aastatel 1795-1815 ning viimased 17 eluaastat pidas mees Äksi pastori ametit. Alates 1821. aastast oli ta ka Tartu praost.
Otto Wilhelm Masing on aga jätnud meile märksa rohkem kui vaid õ-tähe, millega teda ennekõike seostatakse.
Pastorihärra oli erudeeritud, laia silmaringiga ning oskas seitset keelt. Sestap tõlkis ta päris palju mujal maailmas ilmunud artikleid või mugandas neid siinsetes ajalehtedes ehk Marahva Näddala-Lehes ja Pühhapäeva vahhe lugemistes avaldamiseks.
Seotud lood
Taasiseseisvumispäeval 20. augustil esietendub Viru-Nigula pastoraadi õuel suvelavastus „OTTÕ“, mis räägib eesti soost pastorist ja õ-tähe loojast Otto Wilhelm Masingust. Tüki on kokku kirjutanud ja toob lavale Jaune Kimmel Rakvere teatrist.
Inflatsioon on päris kiire ja see tekitab nii mõnelgi majanduslikke raskusi, sest sissetulekud nii nobedalt ei kasva. Sel taustal võiks alljärgnev lugu ühe tuntud ja austatud Eestimaa mehe majanduslikest muredest olla igati aktuaalne. Mis sest, et tema raskustes olid süüdi pisut teiselaadsed tegijad kui praegu.
Viis aastat tagasi avastasid remondimehed Viru-Nigula pastoraadi katuse alt metallkasti, milles olid vanad pornoajakirjad, erootilised pildid ja muud kahtlast kraami. Kasti oli sinna peitnud kunagine kirikuõpetaja Aleksander Alver.
Veidi enne oma surma ütles Harald Põld, et tahaks veel kaks aastat elada, et oma elutöö, uue piiblitõlke tegemine, lõpule viia. Paraku seda aega talle ei antud.
Selveri populaarne 63+ vanuses klientidele mõeldud sooduskampaania "Kuldne Kolmapäev" on ettevõtte üks edukamaid kampaaniaid, mis laienes nüüd ka e-Selverisse ning tänavustele pensionipäevadele.